בחירות קשות…

בחירות קשות- אימון אישי

בשיעורי כלכלה לימדו אותי דרכים רציונאליות ופשוטות לקבלת החלטות ולבחירה. אבל במציאות, מורכבות חיים לא נכנסת למשוואות מסודרות.

בתואר ראשון בכלכלה לימדו אותי שבחירות נעשות באופן רציונאלי, על ידי “מיקסום התועלת”. כלומר, כדי שנדע לבחור את האלטרנטיבה המיטבית עבורינו, נצטרך לדעת רק שני נתונים: מה התועלת העתידית שלה (מה ערכה) ומה ההסתברות שהערך הזה יתקבל. פשוט. שני נתונים- וזהו, החיים מסודרים והבחירות המורכבות הופכות לפשוטות כל כך.

מה שכנראה לא שמעו בפקולטה לכלכלה (לפחות בתקופתי, וזה היה די מזמן), שאת הערך וההשפעה של רב ההחלטות בחיינו, אי אפשר לכמת במדדים ובמספרים מסודרים.

אנו עושות מאות בחירות ביום, הרבה מהן כבר “על אוטומט”, ואחרות פשוטות יחסית: בין אם התוצאה  איננה “אקוטיות” עבורינו, או בין אם יש הבדל ברור בין חלופות.

אך מה קורה כאשר אין חלופה שעדיפה באופן ברור על פני האחרת– כאשר “יש שיקולים לכאן ולכאן”, חסרונות ויתרונות בכל אחת מהחלופות, שאינן “מתקזזות”.

בבחירות מורכבות יותר אלמנט חוסר הוודאות גדול: איך יראו חיינו בכל דרך שנבחר? איזה תסריט חיים נעדיף? איפה “נמקסם התועלת” אם נבחר במונחים כלכליים. לאי הוודאות הזה מתנגש בצורך האנושי לביטחון. לכן, מכיוון שאין לדעת מה צופן לנו העתיד, על פי רוב הבחירה תהייה באלטרנטיבה שנראית לנו כיום בטוחה יותר. למשל, נעדיף מנה מוכרת במסעדה, חולצה מרשת מוכרת, לגור במחוז ילדותינו, או מסלול קריירה מובנה.

אבל… מה אם לא באמת קיימת אפשרות “טובה ביותר”. את רוב ההחלטות והבחירות הקשות בחיים, לא ניתן לכמת במדדים מוחלטים וברי השוואה כמו משקל או גובה. למשל, ההחלטה האם לעבור לגור עם בן זוג איננה שוקלת יותר מההחלטה לשכור דירה לבד.

במקרים כאלו, אנחנו מספקים סיבות לבחירה שלנו. סיבות “שהמצאנו”, שמתאימות לנו, שעדיפות בעיננו (בנקודת זמן זו לפחות), על פני הסיבות לבחירה באפשרות האחרת. כלומר, כאשר אין אלטרנטיבה עדיפה בוודאות, אנו נבחר את מי שנרצה להיות, את הערכים החשובים לנו כעת. למשל- לגור עם בן זוג יוכל לקרב ביננו, זה יהיה ה”מבחן האמיתי” ליחסים, ו… זה גם כלכלי. כלומר, סיבות הקשורת בערכים של קרבה עדיפות בעיננו על פני ערכים של עצמאות ומרחב (למשל).

חוסר בחירה, משמעו היסחפות בזרם החיים. סיפור החיים יוכתב ע”י הנסיבות וכוחות חיצוניים בלבד. גורמים כגון פחד, שכר ועונש, נוחות יהיו המניעים העיקריים לבחירה באלטרנטיבה אחת על פני האחרת. כלומר, בבחירות ובהחלטות כאלו אין תחושת זהות, משמעות אישית או אפילו חשיבות. אין רע בלבחור לפעמים בדבר הפשוט או הנוח לנו ביותר. אך אם זה ההרגל שלנו, אם כך מנותב מסלול החיים שלנו- סביר להניח שנגלה יום אחר כי הוא ריק מתוכן משמעותי עבורינו, שאנו מנותקים או מנותקות מהחיים עצמם.

לא תמיד יש בחירות נכונות או שגויות, אך תמיד יש לנו אפשרות לבחור מה ומי אנחנו נרצה להיות, מה הסיפור והמשמעות הייחודיים לנו.

לו זה רק היה פשוט או חד-משמעי כמו משוואה מתמטית… אך הבחירה יכולה להיות תהליך, שכולל ראייה של מציאות מורכבת, של הבנה של הדברים החשובים לנו באמת, של מציאת הערכים המשמעותיים שלנו. באימון אישי נוכל לתת מקום להתלבטויות הללו, להבין מהם הערכים שלפיהם נרצה לפעול, ומה הסיפור שנרצה לטוות לעצמינו.

 

Share Button

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.