השקט שאחרי השאלה

סימן שאלה אביבי

ארבע הקושיות של פסח הן הזדמנות מעולה לחשוף שאלה שלפני כמה שנים טילטה אותי, ולספר קצת על הכלי העיקרי שלי כמאמנת אישית. בתהליך אימון אני משתמשת בתרגילים, קלפים ועוד כמה כלים, אבל… אני בעיקר שואלת.

את אולי שואלת “למה שאלות?! אני רוצה תשובות!”

אני מעדיפה שאלות כי: להמשך

  • שאלות טובות מאפשרות לחשוב בצורה שונה מהחשיבה “הרגילה” שלך, ויכולות להביא לפריצות דרך. חשוב שנשאל את “השאלות הנכונות”, לא כאלו שיקטינו או ידכאו אותנו.
  • אחת מהנחות הייסוד של אימון היא כי את היא “המומחית לחייך”. כלומר, יש לנו את התשובות לשאלות של חיינו, ולפעמים- צריך שאלה טובה, שתוכל לעזור להן להתגלות.
  • שאלות מאפשרות לנו ליצור שינוי: להבין ולגלות דברים שאנחנו כבר יודעות- להעלות למודעות תשובות ופתרונות שכבר קיימים, אבל מתביישים או מפחדים להחשף בפניינו. התשובות, מביאות למודעות ידע קיים ובעקבות כך לשינוי משמעותי במודעות, בתפישות ובהתנהגות שלנו.
  • שאלות מניעות הן בעלות ערך רב הרבה יותר מעצה. שאלה נכונה יכולה לטלטל, לשפוך אור חדש על המצב, ולהרחיב את טווח האפשרויות שטמון במצב, ובך.

ואחרי כל השבחים על שאלות הנה שאלה, שלפני כמה שנים טילטה אותי*:

מה יקרה אם תשארי במקום? מה תפסידי?

לפני כמה שנים, כשהמאמנת שלי שאלה אותי את השאלה הזו, הרגשתי תחושת כיווץ, כמו מכה מטלטלת בבטן. ראיתי לפני עתיד שלא איחלתי לעצמי.

כשהעברתי את השאלה הלאה, למתאמנות, ראיתי שהתופעה חוזרת על עצמה הרבה פעמים: מצטייר בפנינו עתיד שלא נרצה לעצמנו, עתיד שמשהו חסר בו, רגשי או פיזי. אולי אלו מערכות יחסים מרוחקות, אולי זו תחושת החמצה וריקנות, ידיעה שלא מימשנו את היכולות שלנו, שלא השפענו כפי שרצינו, אולי זה יהיה עתיד עם בריאות לקוייה, או עבודה לא מספקת ומתגמלת, עם תחושת הזנחה עצמית.

תכלית השאלה הזו היא לקשור כאב לחוסר הפעולה, למצב הנוכחי. כן, ליצור כאב באופן מודע, מתוך מטרה ליצור “מוטיבציה שלילית”. אנחנו נוטת להימנע מכאב, ללכת בדרכים עוקפות רק כדי שלא יהיה לנו לא נעים. הרבה פעמים התכונה הזו גם משאירה אותנו במקום- ונמנע משינוי או מעשייה, בגלל הכאב שמיוחס להם.

השאלה מאפשרת לנו לייחס יותר כאב למצב הנוכחי, מאשר לכאב שכרוך בשינוי או בפעולה. השאלה הזו מצויינת להחלטות או שינויים גדולים, ועובדת טוב מאוד גם על שינויים קטנים יותר, וכ”בעיטה בישבן” כשנרצה לקום ולהתחיל לפעול.

לדוגמה, מתאמנת שרצתה לעבור לעיסוק שהיא מוצאת בו שמעות רבה יותר. צעד כזה ישפיע על הרבה מאוד תחומים בחייה וכרוך במחירים של כסף, פנאי, נוחות וביטחון. אבל… כששאלתי אותה, מה יקרה אם לא תעשי את השינוי”? עלתה בפנייה תמונה של ימים ארוכים, אפורים, תחושת רייקנות ואפתיות שמלווה אותה באופן סמוי כל יום. הבטן התכווצה, עלתה תחושת מחנק, ואפילו דמעות של כאב בעיניים.

תחושת הכאב, ההחמצה או ההפסד האלו לא נובעות מהשאלה. הם שם, בכל מקרה. השאלה מנכיחה את התחושות האלו ושמה עליהן זרקור. כבר אי אפשר להתעלם מההפסד, אי אפשר להתכחש לתסכול, או לפצות עליו בדברים שיטחיים. אפשר להשתמש גם בתחושות הקשות הללו לטובתינו, כמנוע לעשייה ולשינוי. 

 

* זהו חלק ממדריך מיוחד- קצר אך מעמיק- ובו  שש שאלות ממוקדות, שיחזירו לך את המוטיבציה, חדוות העשייה והנכונות לפעול למען עצמך. לקבלת המדריך חינם,  לחצו כאן. מדריך קצר ומעמיק למוטיבציה וחדוות עשייה

Share Button

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.